انواع هادی در سیم و کابل

کابل برق

هر جسمی که دارای رسانایی بالایی بوده و بتواند بار‌های الکتریکی را از خود عبور دهد یا جسمی که می‌تواند جریان الکتریکی را از داخل خود هدایت کند هادی می‌گویند.

در بین مواد مختلف طلا، مس، نقره جزوه بهترین هادی‌ها هستند.
هادی از جنس‌های مختلف می‌تواند باشد، ولی هادی‌هایی که در صنعت و تاسیسات الکتریکی استفاده می‌شود بیشتر از جنس مس و یا آلومینیوم می‌باشد.

علت استفاده از مس و آلومینیوم به خاطر این است که از نظر استحکام مکانیکی و هدایت الکتریکی مناسب بوده و نسبت به سایر هادی‌ها هزینه کمتری دارد.


سطح مقطع هادی‌ها به صورت گرد، مربعی، مستطیلی، مثلثی و استوانه‌ای (سیم گرد تو خالی_ لوله ای) ساخته می‌شود که با توجه به نوع مصرف و محل نصب در تاسیسات الکتریکی و پست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جهت بالا بردن قابلیت تحمل هادی باید سطح مقطع هادی افزایش یابد؛ که از نظر ساختمانی به صورت تک رشته با سطح مقطع هادی ذکر شده در بالا و به صورت افشان (چند رشته ای) جهت کاهش اثر پوستی ساخته می‌شود.

انواع هادی افشان
۱: افشان هم مرکز

هادی افشان هم مرکز، از یک مفتول مرکزی با رشته‌های تابیده و احاطه شده در دور آن تشکیل می‌گردد. مفتول‌های تابیده شده به صورت ردیفی در تاب اول یک عدد، تاب دوم شش عدد، تاب سوم دوازده عدد و در تاب چهارم هجده عدد به کار رفته است و برای سطح مقطع‌های بزرگتر به همین ترتیب ادامه دارد.

۲. افشان پیچیده
افشان پیچیده نوعی هادی است که از رشته‌های نازک به هم پیچیده شده بدون در نظر گرفتن ترتیب هندسی آن و به یک جهت با یک قطر خارجی یکسان و یکنواخت تشکیل شده است.

۳. افشان به شکل طناب

هادی افشان به شکل طناب، در واقع افشان هم مرکزی که رشته‌های تشکیل شده آن به دور خودش تابیده شده است.

۴. هادی قطاعی
هادی قطاعی هادی افشانی است که به شکل قطاعی (بخشی) از یک دایره است. کابل‌ های چند رشته‌ای با این شکل دارای قطر کمتری نسبت به هادی‌های گرد با همان سایز می‌باشند.

۵. هادی چند جزئی
هادی چند جزئی در واقع یک هادی افشان گرد است که از سه چهار هادی قطاعی که در کنار هم و در یک لایه نازک عایق کاری که روی کل آن قرار گرفته تشکیل شده است که در آخر به شکل دایره درآمده است.

مزیت این نوع هادی‌ها استفاده آن در ولتاژ‌های AC که دارای اثر پوستی کمتر و پایداری مناسب دارد می‌باشد.


۶. هادی حلقوی
هادی حلقوی تقریبا مشابه افشان هم مرکز گرد است که به جای هادی وسط از نارسانا استفاده شده است. از مزایای این نوع هادی‌ها استفاده آن در ولتاژ‌های AC می‌باشد که اثر پوستی کمتر در مرکز و پایداری مناسب دارد.

۷. افشان فشرده
این نوع هادی‌ها در واقع هادی افشان گردی است که به طور فشرده و به صورت یکسان با یک قطر خارجی یکنواخت می‌باشد که همه لایه‌های افشان در یک مسیر و به شکل ایده آل از پیش تعیین شده به صورت فشرده درآمده اند.

چون هیچ حفره‌ای در سطح آن وجود ندارد. یعنی بین رشته‌ها فاصله خالی وجود ندارد و در نتیجه قطر خارجی آن نسبت به افشان گرد در سطح مقطع مساوی کمتر می‌باشد.

منبع : برق نیوز

نظر دهید
میانگین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت لحظه ای