بررسی تفاوت کابل گرد و کابل تخت

کابل تخت آسانسوری

از نظر مهندسان تفاوت کابل گرد و کابل تخت بر چندین وجه امکان پذیر است. چرا که هر کدام از کابل های گرد و تخت برتری ای نسبت به دیگری دارد و علاوه بر این هر کدام از این کابل ها در مدل های مختلف و با امکانات متعددی در اختیار مشتریان قرار می گیرند. چند وجه مقایسه ایی کابل گرد و کابل تخت را در ادامه آورده ایم که می تواند راهنمای خوبی برای آشنایی بیشتر شما با این کابل ها باشد.

تفاوت کابل گرد و کابل تخت از لحاظ ساختاری:

کابل های تخت به لحاظ ساختاری می توانند از پس بسیاری از چالش ها برآیند. این در حالی است که کابل گرد این توانایی را ندارد بنابراین از این حیث می توان برتری را به کابل تخت داد.

در کابل های تخت EMI یا تداخل الکترومغناطیسی به ندرت اتفاق می افتد و این موضوع به جهت ساختار صاف و یکدست بودن کابل می باشد. اما یک نکته در اینجا مهم است، اینکه در هر دو کابل تخت و گرد تضعیف و نویز در بارهای الکتریکی رخ می دهد. اما باید تاکید کرد که این تضعیف بار در کابل های تخت کمتر است.

این موضوع بیشتر زمانی اتفاق می افتد که کابل ها دارای اندازهٔ طولانی تری باشند. حالت پیچشی مانندی که کابل های گرد دارند باعث تضعیف بیشتر انتقال بار به مقصد هادی می شود. سطح مسطح کابل های تخت اجازه نمی دهد که گرما بیش از حد به زوج سیم های به هم تابیده در داخل کابل ورود کند و به همین جهت عایق برتری در برابر گرما نسبت به کابل های گرد به حساب می آید.

تفاوت کابل تخت و کابل گرد
تفاوت کابل تخت و کابل گرد

تفاوت کابل گرد و کابل تخت به لحاظ کاربردی:

کابل های گرد به لحاظ اینکه مدت زمان بیشتری قدمت دارند، دارای برتری نسبت به کابل های تخت هستند. اما اگر به دنبال ایمنی و عملکرد بالا هستید کابل تخت گزینه ایده آل تری است.

کابل های تخت دارای مزایای فراوان تری هستند که از آن جمله می توان به تبیین کارایی در طرح های رباتیکی، تجهیزات خودکار پزشکی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های گرد نیز به لحاظ کاربردی هنوز از رده خارج نشده اند و دارای موارد استفاده بالایی در حوزهٔ ماشین آلات و صنایع هستند.

هر دوی این کابل ها در تهیهٔ کابل های اترنت نیز به کار می روند و با سوکت ها و مدل های مختلفی به بازار عرضه شده اند. در حال حاضر نیز هر دو نوع کابل گرد و تخت در عملکرد های مطلوب تولید شده و برای مصارف گوناگون مورد استفاده حوزهٔ صنعت، پزشکی، و غیره هستند. اما همچنان تفاوت کابل گرد و کابل تخت برجسته است.

control cable
کابل گرد

تفاوت کابل گرد و کابل تخت از نظر مشتریان:

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

از دید مشتریان هر کدام از کابل ها برتری محسوسی را نسبت به دیگری دارد. با این وجود این دنیای صنعت و آمار فروش است که می تواند تفاوت کابل گرد و کابل تخت را تعیین کننده تر کند. آمار نشان می دهد که سرمایه گذاری ها در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بر روی تولید کابل تخت بیشتر بوده و این موضوع حاکی از آن است که کاربرد ها و مزایای کابل تخت در حال افزون شدن هستند.

علاوه بر این تست های دقیقی که از کابل صاف شده و انتشار نتایج آن نشان می دهد که کابل تخت ساختار فوق العاده تر و کارایی بالاتری را دارد. مشتریان نیز با تحقیقات و نتایجی که می بینند مطمئناً گزینهٔ برتر را انتخاب می کنند. نظرشان نیز دربارهٔ کابل برتر بسته به این تحقیقات و آمار تغییر می کند.

نتیجه گیری تفاوت کابل گرد و کابل تخت:

نتایج نشان می دهد که کابل تخت دارای مزایای بیشتری نسبت کابل گرد است. پس با هم به بررسی این مزایا و مشاهده ی بیشتر تفاوت کابل گرد و کابل تخت می پردازیم:

  • ظرفیت بالا: کابل های تخت دارای ظرفیت بالاتری به نسبت کابل های گرد هستند، چرا که سطح آنها نسبت به حجم بیشتر است پس بازدهی بالاتری را نیز ارائه می کنند.
  • وزن سبک: با اینکه کابل تخت دارای وزن سبک تری است اما پیکر بندی قوی ایی را دارد و دارای انعطاف پذیری بیشتری نیز هستند.
  • صرفه جویی در فضا: کابل گرد به دلیل ظاهر و حجم بیشتری که اشغال می کند کمتر قابل پوشش است. اما کابل تخت را در هر فضایی می توان قرار داد.
  • ویژگی های الکتریکی پایدار: ویژگی های الکتریکی کابل تخت مانند القایی، امیدانس و تاخیر زمانی در کابل ثابت باقی می مانند، زیرا هندسه کابل و فاصله هادی نیز ثابت هستند.
  • کاهش اثر سوئیچینگ: دی الکتریک مداوم در کابل های تخت باعث اثر فیزیکی و اندازه کامل بار الکتریکی می شود که تأخیر زمانی بین سیگنال ها را نیز به حداقل می رساند.
  • مدیریت بهتر: با توجه به توانایی کابل تخت در کاهش تعداد هادی های جداگانه، سازماندهی سیم های زوج به هم تابیده نیز بهتر انجام می شود.
راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

نظر دهید
میانگین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت لحظه ای