رله چیست و انواع رله

رله یک تجهیز حفاظتی و کلیدزنی اتوماتیک بوده که قادر به تشخیص شرایط غیر عادی مدارهای الکتریکی می باشد. این تجهیزات هنگام دریافت یک یا چند سیگنال الکتریکی مانند ولتاژ و جریان، کنتاکت های بار را باز و بسته می کنند. رله ها در مکان هایی که نیاز به کنترل مدار بوسیله یک سیگنال کوچک و یا کنترل چندین مدار توسط یک سیگنال باشد استفاده می گردد.رله را ژوزف هانری در سال ۱۸۳۵ میلادی اختراع کرد. عملکرد اصلی این تجهیز ، قطع یا وصل کنتاکت برای خاموش یا روشن کردن کلید، بدون دخالت انسان و به کمک یک سیگنال می باشد. رله ها عمدتا برای کنترل کردن مدار توان بالا توسط یک سیگنال توان پایین مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین رله ها بهترین وسیله برای عایق گالوانیک بین ولتاژهای بالا و پایین در یک مدار می باشند.

رله

ساختار یک رله

طراحی یک رله الکترومکانیکی به صورتی است که دارای تعداد کمی قطعه مکانیکی شامل آهنربا ، تیغه متحرک، کنتاکت ، یوغ و یک فنر/ قاب / پایه می باشد، این قطعات در تصاویر داخلی رله زیر نشان داده شده است. تمامی این قطعات به صورت منطقی مرتب شده اند تا به یک رله تبدیل شوند.

رله
راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

قطعات داخلی رله

آهنربای الکتریکی : یک آهنربای الکتریکی نقش مهمی در داخل رله ایفا می کند. این قطعه یک فلز است که ویژگی مغناطیسی ندارد، اما می تواند به کمک یک سیگنال الکتریکی به یک آهنربا تبدیل شود.هنگام عبور جریان از هادی، خاصیت آهنربایی پیدا می کند . بنابراین، هنگامی که یک فلز که با سیم مسی سیم پیچی شده و توسط یک منبع مناسب تغذیه شود، این فلز می تواند به عنوان یک آهنربا عمل کرده و فلزات را در محدوده خود جذب کند. تیغه متحرک: تیغه متحرک یک قطعه فلزی ساده است که روی یک محور یا یک پایه به صورت متعادل قرار گرفته که می تواند توسط کنتاکت متصل به آن مدار را قطع یا وصل کند. کنتاکت: هادیهایی هستند که درون دستگاه وجود دارند و به ترمینال ها وصل شده اند. یوغ : یک قطعه فلزی کوچک است که بر روی هسته نصب شده و زمانی که هسته مغناطیس می شود ، تیغه را جذب و نگه می دارد. فنر(سفارشی): تعداد کمی رله به فنرنیاز ندارند ، درصورت استفاده از آن ، فنر به یک انتهای تیغه متصل می شود تا بتواند به آسانی حرکت کند.می توان به جای یک فنر، از یک پایه فلزی استفاده کرد.

نحوه عملکرد رله

در رله‌ها یک آهنربای الکتریکی وجود دارد که با استفاده از یک ولتاژ کم، باعث مغناطیس شدن هسته و حرکت دادن یک صفحه شده و باعث اتصال دو سر ترمینال خواهد شد. در عکس زیر، اگر ترمینال سیم پیج به ولتاژ پایین مثل ۵ ولت متصل شود، اتصال مشترک پایین آمده و در این حالت اتصال NC جدا شده و به اتصال NO متصل می شود. و اگر ولتاژ ۵ ولت قطع شود، فنر موجب کشیده شدن صفحه به سمت بالا شده و اتصال را از NO قطع کرده و به NC متصل می‌کند. شما توسط پایه مشترک که بین دو ترمینال NC و NO حرکت می‌کند می توانید حالت پیش فرض خاموش یا روشن را برای رله در مدار خود انتخاب کنید.

رله

پایه ها: COIL: این دو پایه به سیم پیچ متصل هستند و با دادن ولتاژ به این دو پایه، رله فعال/غیرفعال می شود، درواقع همان کار قطع و وصل کردن رله را انجام می دهند. NC: (مخفف Normally Closed) در حالت عادی باز بوده و این پایه به پایه مشترک (COM) وصل نیست ، زمانی که رله فعال می شود این دو پایه به هم وصل می شوند. NO: (مخفف Normally Open) درحالت عادی بسته بوده و این پایه به پایه مشترک (COM) وصل است و رله غیرفعال می باشد. COM: این پایه هم، پایه مشترک است که در حالت عادی به NC وصل بوده و زمانی که رله فعال شده به NO وصل می شود. COM مخفف کلمه common ‌می باشد.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

نوعی از رله که توانایی کنترل توان های بالا به صورت مستقیم یا موتورهای الکتریکی یا سایر بارها را دارد کنتاکتور نامیده می شود. رله حالت جامد (Solid-state) مدار الکتریکی را بدون قطعات محرک و از طریق نیمه هادی ها کنترل می کند. رله هایی با مشخصات عملیاتی کالیبره و در مواردی با چندین بوبین جهت حفاظت از مدارهای الکتریکی در برابر اضافه بار یا خطا ها می باشند. در سیستم های قدرت مدرن این عملیات توسط تجهیزات دیجیتال انجام می پذیرد که رله های حفاظتی نامیده می شوند.

رله چیست

رله نوعی کلید الکتریکی سریع است که با هدایت یک مدار الکتریکی دیگر باز و بسته می‌شود. روش کنترل باز و بسته شدن این کلید الکتریکی به صورتهای مختلف مکانیکی، حرارتی، مغناطیسی، الکترو استاتیک و… می‌باشد. رله ها در مکان هایی که نیاز به کنترل مدار بوسیله یک سیگنال کوچک و یا کنترل چندین مدار توسط یک سیگنال باشد استفاده می گردد.

رله چیست و انواع رله

در تصویر زیر ساز و کار قطع و وصل توسط مدار الکتریکی یک رله مکانیکی نشان داده شده است

انواع رله

۱-رله لچ (Latching relay) ۲-رله رید (Reed relay) ۳- رله رطوبت جیوه (Mercury-wetted relay) ۴-رله جیوه (Mercury relay) ۵-رله پلاریزه (Polarized relay) ۶-رله ماشین ابزار (Machine tool relay) ۷-رله کواکسیال (Coaxial relay) ۸-رله تاخیر زمانی (Time delay relay) ۹-کنتاکتور (Contactor) ۱۰-رله حالت جامد (Solid-state relay) ۱۱-رله استاتیک (Static relay) ۱۲-رله کنتاکتور حالت جامد (Solid state contactor relay) ۱۳-رله بوخهلتز (Buchholz relay) ۱۴-رله تماسی هدایت سریع (Force-guided contacts relay) ۱۵-رله حفاظتی اضافه بار (Overload protection relay) ۱۶-رله خلا (Vacuum relays) ۱۷-رله ایمن (Safety relays) ۱۸-رله چند ولتاژ (Multi-voltage relays)

۱-رله لچ (Latching relay)

یک رله لچ (Latching relay) (که با نام های ایمپالس، نگهدارنده یا مانده نیز شناخته می شود) وضعیت کنتاکت ها را بدون نیاز به نیروی اعمالی به بوبین حفظ می کند.مزیت این رله در این است که یک بوبین بصورت لحظه ای تحریک می شود، درحالی که رله سوئیچ کرده و کنتاکت ها در همان وضعیت باقی می مانند حتی بعد از قطع برق (قطع تحریک بوبین). درتصویر زیر یک نمونه رله لچ با آهنربای دائم دیده می شود

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹
رله چیست و انواع رله

۲-رله رید (Reed relay)

یک رله رید در واقع یک کلید باریک داخل سلونوئید می باشد. این سوئیچ دارای مجموعه ای از کنتاکت ها داخل یک لوله شیشه ای وکیوم شده یا پرشده با گاز نجیب می باشد تا از کنتاکت ها در برابر خوردگی محافظت نماید . کنتاکت ها با مواد مغناطیسی ساخته می شود که آنها را تحت تاثیر میدان مغناطیسی محصور یا یک آهنربا خارجی قرار می دهد. در تصویر زیر در بالا و وسط سوئیچ رید و در پایین رله رید را مشاهده می کنید

رله چیست و انواع رله

۳-رله رطوبت جیوه (Mercury-wetted relay)

رله رید رطوبت جیوه یک شکل از رله رید است که در آن کنتاکت ها با جیوه مرطوب می شود. در تصویر زیر رله رید رطوبت جیوه با کلیدزنی AC/DC و جریان حداکثر ۲ آمپر می باشد

رله چیست و انواع رله

۴-رله جیوه (Mercury relay)

رله جیوه یک رله ای است که از جیوه به عنوان عنصر سوئیچینگ استفاده می کند. این رله در مواردی کاربرد دارد که فرسایش کنتاکت رله های معمول مشکل ایجاد می کند.با توجه به استفاده از مقادیر زیاد جیوه و مشکلات زیست محیطی استفاده از این رله ها خیلی رایج نمی باشد.

۵-رله پلاریزه (Polarized relay)

یک رله پلاریزه برای افزایش حساسیت بین قطبهای یک آهنربای دائمی قرار دارد. رله های پلاریزه در اواسط قرن بیستم میلادی برای تشخیص پالس های ضعیف و اصلاح اغتشاشات تلگرافی استفاده شده اند.

۶-رله ماشین ابزار (Machine tool relay)

یک رله ماشین ابزار یک نوع رله استاندارد برای کنترل صنعتی ماشین آلات، ماشین آلات انتقال و سایر کنترل های ترتیبی است.آنها با تعداد زیادی کنتاکت ها توصیف می شوند که به راحتی از حالت نرمال باز به حالت نرمال بسته تغییر وضعیت می دهند، کویل ها به راحتی قابل تعویض بوده و تعداد بسیاری از این نوع رله داخل یک تابلو کنترلی نصب می شوند.

۷-رله کواکسیال (Coaxial relay)

در جایی که فرستنده و گیرنده رادیویی یک آنتن را به اشتراک می گذارد، اغلب یک رله کواکسیال به عنوان یک رله TR (فرستنده-گیرنده) استفاده می شود که آنتن را از گیرنده به فرستنده سوئیچ می کند.

رله چیست و انواع رله

۸-رله تاخیر زمانی (Time delay relay)

رله تاخیر زمانی برای تاخیر خواسته، در عملکرد کنتاکت های خود تنظیم شده است.یک تاخیر بسیار کوتاه (کسری از یک ثانویه) از دیسک مسی بین سیم پیچ و تیغه متحرک استفاده می کند.جریان جاری در دیسک، میدان مغناطیسی را برای مدت کوتاهی حفظ می کند، زمان وصل کنتاکت را افزایش می دهد.

رله چیست و انواع رله

۹-کنتاکتور (Contactor)

یک کنتاکتور یک رله سنگین با رنج های جریانی بالاتر می باشد که برای سوئیچینگ موتورهای الکتریکی و بارهای روشنایی استفاده می شود.نرخ جریان دائم برای اکثر کنتاکتورها از ۱۰ آمپر تا چند صد آمپر می باشد.

رله چیست و انواع رله

۱۰-رله حالت جامد (Solid-state relay)

یک رله حالت جامد یا SSR متشکل از اجزاء الکترونیکی حالت جامد است که عملکردی شبیه به یک رله الکترومکانیکی فراهم می کند اما هیچ اجزایی متحرکی ندارد و قابلیت اطمینان در درازمدت را افزایش می دهد. یک رله حالت جامد با استفاده از یک تریستور، تریاک یا دیگر تجهیزات سوئیچینگ حالت جامد، که توسط سیگنال کنترل فعال می شود و برای کلیدزنی بار تحت کنترل به جای استفاده از سلونوئید قطع و وصل را انجام می دهد.

رله چیست و انواع رله

۱۱-رله استاتیک (Static relay)

یک رله استاتیک شامل مدار الکترونیکی است که دارای تمام ویژگی هایی است که توسط قطعات متحرک در یک رله الکترو مغناطیسی حاصل می شود.

۱۲-رله کنتاکتور حالت جامد (Solid state contactor relay)

یک کنتاکتور حالت جامد یک رله حالت جامد سنگین کار است که دارای هیت سینک بوده، که از آن در مواردی که به قطع و وصل مکرر نیاز است مورد استفاده قرار می گیرد، مانند بخاری های الکتریکی، موتورهای الکتریکی کوچک و بارهای روشنایی.

رله چیست و انواع رله

۱۳-رله بوخهلتز (Buchholz relay)

رله بوخهلتز یک وسیله ایمنی است که تجمع گاز را در ترانسفورماتورهای پر از روغن را تشخیص می دهد و چنانچه تجمع گاز آهسته باشد آلارم می دهد و اگر گاز به سرعت انتشار پیدا کند ترانس را خاموش می کند.

رله چیست و انواع رله

۱۴-رله هدایت سریع کنتاکت (Force-guided contacts relay)

رله هدایت سریع کنتاکت درواقع یک رله با کنتاکت های متصل به هم می باشد که بصورت مکانیکی به یکدیگر وصل شده، بنابراین زمانی که سیم پیچ رله تحریک یا قطع تحریک می شود تمامی کنتاکت های بهم متصل با یکدیگر حرکت می کنند.اگر یک مجموعه از کنتاکت ها در رله ثابت شود، هیچ کنتاکت دیگری از همان رله قادر نخواهد بود حرکت کند.

۱۵-رله حفاظتی اضافه بار (Overload protection relay)

موتورهای الکتریکی نیاز به حفاظت در برابر اضافه جریان دارند تا از آسیب بارگذاری بیش از حد موتور جلوگیری شود یا برای محافظت در برابر اتصال کوتاه در کابل ها یا سیم پیچی داخلی موتور استفاده می شود.

رله چیست و انواع رله

۱۶-رله خلا (Vacuum relays)

رله خلا یک رله حساس با داشتن کنتاکت ها در یک محفظه شیشه وکیوم شده است تا بتواند ولتاژهای فرکانس رادیویی را تا ۲۰ هزار ولت بدون آرک بین کنتاکت ها برقرار کند، هرچند فاصله کنتاکت زمانی که باز می شود فقط چند صد اینچ است.

رله چیست و انواع رله
راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

منبع : سایت برونیکا

نظر دهید
میانگین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت لحظه ای