سیم ارت چیست و چرا باید استفاده شود؟

کابل ارت

وقتی که نام سیم ارت شنیده می شود، بسیاری به لوله های فلزی فکر می کنند که بالای ساختمان های بلند نصب شده است و این لوله فلزی با سیم به زمین متصل است تا خطرات برخورد رعد و برق به ساختمان را از بین ببرد. ولی سیم ارت فقط به این شکل نیست. در این مقاله یاد می گیرید که سیم ارت چیست و چرا باید استفاده شود.

در واقع سیم یا کابل ارت در تمامی دستگاه های الکترونیکی، از دستگاه های کوچک گرفته تا دستگاه های بزرگ و پیچیده وجود دارد. برای مثال، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی دست بر روی بدنه یخچال و با ماشین لباسشویی می کشید، لرزش بسیار ضعیفی، مانند برق گرفتگی را حس می کنید؛

این حس در واقع جریان برگشت برق ضعیف می باشد که البته برای بدن بی خطر است. در واقع مدار داخلی دستگاه های الکترونیکی معمولا برای تخلیه بارهای اضافی با استفاده از یک سیم رسانا به زمین متصل می شوند که در لوازمی، مانند لباسشویی این سیم از داخل بدنه متصل می کنند و خب لباسشویی هم بر روی زمین قرار دارد و به این ترتیب بار الکتریکی اضافی وارد زمین می شود؛

و به چتین سیم هایی که تخلیه بار از طریق آنها صورت می گیرد سیم یا کابل ارت گفته می شود. اگر کابل ارت در دستگاه های مختلف وجود نداشته باشد، اتفاقاتی از جمله، خرابی دستگاه بر اثر بار الکتریکی زیاد و حتی آتش سوزی می تواند به وقوع بپیوندد و سیم ارت جلوی چنین حوادثی را می گیرد.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

سیم ارت فقط به معنای اتصال به زمین است ؟

در این مورد باید بدانید که هرجا حرف از اتصال به زمین در مورد دستگاه های الکترونیکی بوده باشد، الزاما به این معنی نیست که باید یک سیم از دستگاه به زمین متصل شود. وقتی یک دستگاه الکترونیکی را می خواهیم روشن کنیم نیازمند برق منفی و مثبت هستیم.

برق مثبت همان سیمی است که دارای ولتاژ و آمپر است و به ورودی مدار متصل می شود، در مقابل سیم منفی دارای هیچ نوع برقی نیست و به خروجی مدار (خروجی برق) متصل می شود تا برق از مثبت به منفی برود، که در این صورت دستگاه برقی می تواند کار کند؛ چرا که باید برق جریان پیدا کند و بدون اتصال سیم منفی جریان برق برقرار نمی شود. به سیم منفی هم در واقع سیم اتصال به زمین یا همان سیم ارت گفته می شود و همین توضیحات مشخص می کند که چرا باید از سیم یا کابل استفاده شود.

سیم ارت
سیم و کابل

آیا سیم نول با ارت فرق دارد؟

بله سیم نول با سیم ارت متفاوت است. در اینجا با مثال پریزهای برق ادامه مطلب را توضیح می دهیم. اگر دقت کرده باشید پریزهای برق امروزی دارای ۳ سوراخ برای اتصال دوشاخه می باشند و خود دوشاخه های دستگاه های برق نیز سه عدد جک اتصال دارند. خب یکی از سوراخ های پریز فاز است که دارای برق می باشد، دیگری نول بوده که همان منفی است و سوراخ سوم در پریز همان اتصال ارت می باشد.

سیم ارت
سیم ارت

کاربرد کابل ارت در سیم کشی ساختمان چیست؟

وجود کابل ارت در سیم کشی ساختمان که در پریزها قابل مشاهده و استفاده است؛ به این طریق می باشد که اگر در سیم فاز خرابی پیش بیاید؛ مثلا بدنه سیم فاز خورده شده باشد، می تواند باعث اتصال شده و حتی باعث سوختن سیم کشی گردد. ولی وجود سیم یا کابل ارت مانع از چنین اتصالاتی شده و به نوعی جایگزین سیم منفی می گردد و برق سیم مثبت را به سمت خروجی هدایت می کند تا اتصال و برق گرفتگی بر اثر خرابی سیم  فاز در سیستم سیم کشی ساختمان اتفاق نیفتد. اگر سیم ارت نباشد مشکلات فراوانی ممکن است از نظر الکتریکی پیش بیاید که در ساختمان های قدیم شاهد چنین حوادثی بوده ایم. برای همین است که در سیستم سیم کشی که امروزه چه برای ساختمان ها و چه برای دستگاه های برقی وجود دارد سیم ارت حتما مورد استفاده قرار می گیرد و در همین ابتدا در طراحی در نظر گرفته می شود تا مشکلات برقی اعم از اضافه بار و یا اتصالات را به حداقل برساند و مانع از حوادث گردد.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

نظر دهید
میانگین نظرات

1 دیدگاه برای “سیم ارت چیست و چرا باید استفاده شود؟

  1. محمدرضا گفته:

    با عرض سلام و خسته نباشید‎،

    آبا محافظی که میگیریم و دارای پریز ارت می باشد در صورتیکه به پریز دیواری ارت دار متصل نباشد و در واقع پریز دیواری ساده باشد ویژگی ارت بی فایده می شود؟ در واقع باید محافظ برق ارت دار حتما به پریز دیواری ارت دار متصل باشه؟

    با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت لحظه ای