مهندسی ابزار دقیق چیست؟

سیم و کابل

برای اینکه بفهمیم مهندسی ابزار دقیق چیست لازم است ابتدا مفهوم ابزار دقیق را یاد بگیریم. حتما می دانید رشته مهندسی برق در ایران به پنج زیر شاخه تقسیم می شود که عبارت است از: مهندسی مخابرات، مهندسی کنترل، مهندسی الکترونیک، مهندسی قدرت، مهندسی پزشکی، بیوالکتریک. اگر به مهندسی کنترل علاقه مند هستید و یا می خواهید با مفهوم ابزار دقیق آشنا شوید؛ مطالعه این متن برای شما خالی از لطف نخواهد بود.

ابزار دقیق
کابل ابزار دقیق

ابزار دقیق چه هستند؟

ابزار دقیق ابزاری برای ایجاد کنترل روی فرایندهای مختلف استفاده می شوند؛ به این صورت که کمیت های فیزیکی را اندازه گیری، ثبت، انتقال و نمایش می دهند. این ابزار در تمامی صنایع پالایشگاه ها، داروسازی ها، پتروشیمی ها و هر کارخانه ای که فکرش را بکنید استفاده می شوند.

این ابزار بر حسب کمیت (به طور مثال دما، سطح، فشار، سرعت و …) و همچنین نوع عملکرد (مثلاً ثبت، اندازه گیری، نمایش و …) به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شوند؛ که در نهایت با توجه به میزان دقت و خطا و نوع نیاز انتخاب می شوند. همان طور که گفته شد این ابزارها تقسیم بندی های متفاوتی دارند؛

در این جا یک نمونه را برای شما مثال می زنیم: ۱) ابزارهای اندازه گیری ۲) کنترل ۳) محرک ها. اندازه گیری همانطور که از اسمش پیداست برای اندازه گرفتن کمیت ها استفاده می شوند.

کمیت هایی که برای ایجاد کنترل در یک فرایند باید اندازه گیری شوند عبارتند از: فشار، جریان، ارتفاع، لرزش، دما و … . اما در مورد دسته کنترل باید گفت که در قدیم از PLCبرای کنترل استفاده می کردند. PLC یک دستگاه با سیستم منطقی برنامه پذیر است که به آن رایانه کنترل گر تک منظوره ای هم می توان گفت.

اما امروزه کنترل کننده های جدیدی مانندDCS و FCS جای آن را گرفته اند. دسته محرک ها آن ابزاری هستند که سیگنال های خروجی را از کنترل کننده ها می گیرند و با توجه به اطلاعات به دست آمده الگوریتم مخصوص را اجرا می کنند؛ مانند شیرهای کنترل که در نهایت به وسیله این ابزارها فرایند کنترل به سرانجام می رسد.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

کابل ابزار دقیق

در فرایند های سیستم های صنعتی مواقعی را برای تغییر رفتار سیستم پیش بینی کرده اند؛ مثلا خاموش شدن یا روشن شدن یک سیستم. کابل ابزار دقیق مسیری را آماده می کند که سیگنال های آنالوگ یا دیجیتال انتقال پیدا کنند اما بدون خطا و بدون تغییر داده ها. انتخاب این کابل به معیارهای زیادی بستگی دارد مثلا نوع دستگاه، حساسیت، محیط و … . این کابل ها بسته به شرایط و محل نصب به سه دسته شیلد خارجی، شیلد داخلی و مسلح تقسیم می شوند.

این کابل ها باید برای انتقال صحیح سیگنال ها نسبت به نویز و امواج دیگر خنثی باشند از این روز کابل ها را سیم تخلیه متصل می کنند همچنین عمدتا از سیم های زوجی ساخته می شوند اما اگر بخواهیم به اجزاء آن اشاره کنیم این کابل ها شامل: هادی، عایق، روکش میانی، زره و روکش هستند. کابل استاندارد مرجع کابل BS EN 50288-7 با ولتاژ اسمی ۵۰۰ ولت است (البته در صورت نیاز کابل هایی در بازه ۹۰ تا ۳۰۰ ولت هم تولید می شوند).

کابل ابزار دقیق

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

معرفی رشته مهندسی کنترل و ابزار دقیق

مهندسی کنترل یکی از گرایش های مهندسی برق است و مهندسی ابزار دقیق زیر شاخه مهندسی کنترل است (به عبارت دیگر برای دسترسی به کنترل باید به ابزار دقیق متوسل شد). وظیفه مهندس این رشته طراحی ابزار یا ادواتی است که بتواند متغیرهای اصلی یک سیستم صنعتی را اندازه گیری و کنترل کند.

مثلا برای یک خودرو میزان چرخش چرخ ها، حرکت فرمان، مصرف سوخت، زمان باز شدن کیسه ها و … همگی به معیارهای کمی زیادی بستگی دارند که به وسیله سنسورها، تایمرها، دماسنج ها و … کار می کنند.

بایدهای مهندسی ابزار دقیق

این رشته به رشته مهندسی برق و الکترونیک بسیار نزدیک است. در این رشته شما دائماً با ترانسمیترها، سنسورها، رکوردرها و کنترل کننده ها سر و کار خواهید داشت. علاوه بر دروس تئوری و بخصوص درس ریاضی باید میزان مهارت عملی شما بسیار بالا باشد و هر چه مهارت شما بهتر؛ بازارکار بهتری هم برایتان وجود خواهد داشت.

مهندسان این رشته به راحتی می توانند در شرکت های گاز، نفت و صنایع پتروشیمی مشغول به کار شوند. احتیاجی به بیان نیست و همه می دانیم که روز به روز ابزار پیشرفته با تکنولوژی، خطای کمتر و بازدهی بالا جای ابزار صنعتی گذشته را می گیرند و در بازار کار امروز واقعا به طراحی چنین ابزاری احتیاج داریم به عبارتی هرگز این رشته قدیمی نخواهد شد اما هر روز به کسب دانش بیشتری باید بپردازید.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹
نظر دهید
میانگین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت لحظه ای