نحوه سیم کشی و لوله گذاری کلید دوپل

از کلید دوپل برای روشن و خاموش کردن جریان برق ۲ چراغ، از یک نقطه استفاده می‌شود. در این مقاله ابتدا طریقه لوله گذاری در کلید‌های دوپل،نقشه سیمکشی کلید دو پل و نقشه کلید دوپل برای چهار لامپ تشریح می شود.

ز کلید دوپل برای روشن و خاموش کردن جریان برق ۲ چراغ، از یک نقطه استفاده می‌شود.
ابتدا طریقه لوله گذاری در کلید‌های دوپل را برایتان توضیح می‌دهیم.

همان طور که مشاهده می‌کنید برقکار‌ها برای کاهش مصرف لوله و سیم نول به روش بالا لوله گذاری می‌کنند. پس یک لوله ارتباطی به کلید دوپل وارد می‌شود. آنگاه یک لوله از کلید دوپل به یکی از لامپ‌ها وصل می‌شود و از آن لامپ به لامپ دیگر هم یک لوله دیگر قرار می‌گیرد.
روش دیگر لوله گذاری هم به این صورت است که می‌توانید از هر کدام از لامپ‌ها یک لوله جدا به کلید دوپل قرار دهید.


نقشه سیم کشی کلید دوپل

حالا طریقه سیم رد کردن در این لوله‌ها را بررسی می‌کنیم. از کلید دوپل تا اولین لامپ، سه رشته سیم و برای دو لوله دیگر دو رشته سیم رد کنید. سیم نول را برای هر دو لامپ مشترک بگیرید.

پس نقشه سیم کشی کلید دوپل به صورت زیر خواهد شد.

کلید دوپل

نقشه سیم کشی کلید دو پل

در پشت کلید دو پل سه پیچ جهت اتصال سیم‌های برق به کلید وجود دارد که رنگ یکی از آن‌ها طلایی است و رنگ دو تای دیگر نقره‌ای ست. سیم فاز ورودی به پیچ طلایی رنگ وصل می‌شود و دو سیم دیگر که در تصویر بالا با رنگ قهوه‌ای مشخص شده اند به پیچ‌های نقره‌ای وصل می‌شوند.

نکته:

همان طور که مشاهده می‌کنید سیم نول مستقیما به هر دو مصرف کننده (لامپ) رفته است؛ و برای همیشه، حتی زمانی که لامپ‌ها خاموش هستند با سرپیچ لامپ‌ها در اتصال است.
به این خاطر برقکار‌ها سیم نول را برای هر دو لامپ مشترک در نظر می‌گیرند تا در مصرف سیم نول صرفه جویی شود.

نقشه کلید دوپل برای چهار لامپ

حالا فرض کنید که می‌خواهید با یک کلید دو پل، ۴ لامپ را روشن کنید، بطوری که با فشان دادن هر کدام از شستی ها، ۲ تا از لامپ‌ها روشن شود. در این صورت نقشه سیمکشی آن‌ها بصورت زیر خواهد بود.

نحوه سیم کشی و لوله گذاری در کلید دوپل
کلید دوپل برای چهار لامپ

طبق تصویر بالا، سیم نول بین تمام لامپ‌ها مشترک است؛ و هر ۲ لامپ از یک سیم فاز تغذیه می‌شوند. یعنی ۲ لامپ سمت چپ از سیم قرمز رنگ و ۲ لامپ سمت راست از سیم سبز رنگ تغذیه می‌شوند

نظر دهید
میانگین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت لحظه ای