نصب و راه اندازی کولرهای گازی

کولر گازی

کولر گازی شامل دو بخش یونیت خارجی و یونیت داخلی است. که بخش خارجی آن دارای دو بخش کمپرسور و کندانسور است. در کابل کشی کولر گازی دو لوله از جنس مس یا آلومینیوم وجود دارد. یونیت داخلی که در خارج ساختمان نصب می شود و خارجی که در داخل ساختمان نصب می گردد را به یکدیگر مرتبط می سازد.

گاز سرد به وسیله لوله باریک تر منتقل می شود و وظیفه انتقال گاز گرم به کمپرسور بر عهده لوله ضخیم تر است. زمانی که کولر گازی را روشن می کنید، دمای بخش بیرونی کولر گازی یا پنل بیرونی کاهش می یابد و خنک تر می شود و به شیر انبساطی منتقل می گردد و در آنجا هوایی با دمای بالا (گرمتر) جذب می شود و از اپراتور عبور داده می شود، با عبور هوای گرم از اپراتور، هوای مورد نظر خنک می شود.

کابل کشی کولر گازی
نصب کولر گازی

نوع و میزان برق مصرفی کولرهای گازی

بر روی هر یک از لوازم خانگی و برقی که در اختیار خریدار گذاشته می شود، به همراه مشخصاتی که روی آن ذکر شده، برق مناسب آن دستگاه نیز آورده شده است که کولرهای گازی از این قاعده مستثنا نیستند. میزان مصرفی کولرهای گازی یا هر دستگاه برقی دیگری عمدتا با وات (W) بیان می شود و در برخی موارد از واحد BTU که مخفف شده (British Therminul Unit) است استفاده می شود که عمدتا این واحد اندازه گیری توسط اروپا یا اتحادیه بریتانیا عنوان می شود. دانستن میزان برق مصرفی از آن رو اهمیت دارد که خریدار بتواند ترانس یا مبدلی مناسب با نوع مصرف کولر خود تهیه نماید چون ممکن است برق مناسب کولر گازی بیشتر یا کمتر از برق استاندارد آن منطقه ( در ایران۲۲۰ ولت است) باشد، که برای دانستن میزان برق مصرفی توسط کولر خود و یا تبدیل W به BTU می توانید به شکل زیر عمل کنید:

ابتدا ظرفیت سرمایش کولر گازی را بر عدد ۳٫۵ تقسیم کنید و عدد حاصل را در عدد ۱۲ ضرب کنید و سپس عدد به دست آمده را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید تا میزان آمپر برق مصرفی توسط کولر به دست آید. مثلا اگر ظرفیت سرمایشی کولر شما ۷۰۰۰ باشد باید ۷۰۰۰ را بر ۳٫۵ تقسیم و در ۱۲ ضرب کنید که حاصل ۲۴۰۰۰ را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید در این صورت عدد ۱۲ حاصل می شود که نشانگر میزان برق مصرفی کولر شما به آمپر است.

در انتخاب سیم و کابل کولرهای گازی ای که در اختیار دارید وسواس و دقت فراوانی به خرج دهید! سیم و کابل مصرفی باید طوری انتخاب شوند که بتوانند مقدار جریان برق مصرفی دستگاه را تامین کند و در عین حال آسیب نبیند. با توجه به این موضوع که کابل 1.5 قادر به تامین برق مصرفی تا  16 است، اکثر افراد برای کولرهای گازی از سیم 1.5  استفاده می کنند که این انتخاب به دلایل متعددی از جمله با قرار گرفتن سیم در معرض گرما و عوامل محیطی مختلف و گذشت زمان، ممکن کابل آسیب پذیر شود یا حتی دچار آسیب دیدگی شود و یا ممکن است مجبور شوید از سیمی با طول بیشتری استفاده کنید ( رشته سیم های 1.5  برای سیم هایی با طول کم مناسب و قابل استفاده هستند) و از همه مهمتر اینکه کولرهای گازی در هنگام شروع به کار و روشن شدن از دو برابر شدت جریان برق معمول استفاده می کنند، انتخاب درستی نیستند.

و اما کابل مناسب برای کولرهای تا 18000 ، کابل  2 یا  2.5  هستند و برای کولر گازی بین 18000  تا 32000، از سیم 4 استفاده کنید و برای کولرهایی با ظرفیت بیشتر از 32000 بهتر است از سیم 6  بهره ببرید تا کولر گازی مورد نظر شما عمر طولانی تر و البته مفیدتری را داشته باشد.

چگونگی انتقال برق به انواع کولرهای گازی

نوع  کابل کشی کولر گازی پنجره ای (یک تکه) با کولر گازی اسپلیت ( دو تکه) تفاوت هایی دارد. برای کابل کشی کولر گازی پنجره ای باید ۲ سیم برق  ۴ را تا کولر بکشید و دوشاخه کولر را به برقی که مستقیما از فیوز برای کولر اختصاص داده شده است وصل کنید. برای نصب و برق کشی کولر گازی اسپلیت دو راه وجود دارد، برق یا باید به کمپرسور یا یونیت داخلی منتقل شود. در صورت نصب کندانسور، دقت کنید کندانسور در سایه باشد و از تمیز بودن و همچنین در مسیر باد بودن آن اطمینان حاصل کنید تا علاوه بر دفع و تبادل حرارت، برق مصرفی نیز کاهش پیدا کند. برای انتقال برق بین دو یونیت داخلی و خارجی به وسیله ای به نام کابل فرمان نیاز داریم. برای ساخت کابل فرمان باید یک سیم برق را از لوله فلزی عبور دهید.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

انواع کولر گازی

۱- پرتابل یا قابل حمل: ظرفیت پایینی دارد، قابل استفاده در فضاهای کوچک است و حالت گرمایشی دارد، البته گرمایش لین نوع کولر از طریق هیتر انجام می گیرد که مقرون به صرفه نیست

۲- ایستاده: این نوع کولر اصطلاحا دو تکه است به این معنی که دارای دو بخش داخلی و خارجی می باشد. کولر ایستاده دو نوع دارد: سه فاز یا تک فاز(معمولی یا اینورتر) (اینورتر می تواند تا حداکثر ۶۰% نسبت به کولر معمولی کمتر انرژی مصرف کند)

۳- پنجره ای: ریموت و حالت گرمایشی ندارد، علاوه بر ایجاد سروصدا مصرف بالای برق هم دارد.

تخلیه گاز مبرد از داخل یونیت خارجی باید قبل از کابل کشی کولر گازی انجام گیرد

در صورتی که کابل کشی کولر گازی و نصب آن برای اولین بار اتفاق می افتد باید هوای یونیت خارجی و لوله ها که گاز مبرد است تخلیه شود، ۲ عدد شیر دوراهه و سه راهه روی یونیت خارجی نصب شده است.

شیری که سمت گاز است دوراهه و شیری که درون آن، یک شیر سوزنی وجود دارد سه راهه است. دو راه برای تخلیه وجود دارد یکی استفاده از پمپ وکیوم و دیگری به وسیله خود مبرد که در روش دوم باید کپسول مبرد را به یک شیر سوزنی وصل کنیم. البته این روش باعث آلودگی هوا می شود و قادر به بیرون راندن قطرات آب نیز نیست.

در صورت بسته بودن شیرهای سرویس و اتصال یونیت های داخلی و خارجی به وسیله لوله های مسی شیلنگ آبی را به شیر سرویس و شیلنگ زرد را به پمپ وکیوم متصل کنید. بعد از روشن کردن وکیوم صبر کنید تا عقربه گیج ۳۰ اینچ جیوه پایین آید که این مدت ۱۵-۳۰ دقیقه به طول می انجامد. بعد از بستن شیر گیج دوقلو، پمپ را نیز خاموش کنید.

در صورتی که عقربه تا ۵ دقیقه حرکتی نداشت به این معنا است که وکیوم کامل است، در این زمان ابتدا باید شیر رفت را باز کنید بعد برگشت و شیلنگ های مورد نظر را از شیر پمپ تخلیه جدا کنید. بعد از اتمام کار می توانید برای اطمینان از عدم وجود نشتی، محل های اتصال یونیت و لوله ها را با آب و صابون چک کنید. در تخلیه رطوبت دقت کافی را داشته باشید چون عدم تخلیه رطوبت در عملکرد کمپرسور اختلال ایجاد می کند.

مراحل کابل کشی کولر گازی و سیم کشی آن

کابل کشی کولر گازی باید با دقت زیادی انجام گیرد چون در صورتی که نقصی کوچک در کابل کشی کولر گازی وجود داشته باشد می تواند منجر به شوک الکتریکی و آتش سوزی در کولر گازی شود. برای کابل کشی کولر گازی ابتدا باید دقت کنید که عایق سیم و کابل ها  به اندازه های مشخص جدا شود. کابل اصلی بلندترین سیم است که ۱۰۰ میلیمتر طول دارد و کابل بعدی ۸۰ میلی متر، کابل بعدی ۶۰ میلی متر و کابل آخر ۴۰ میلیمتر طول دارد.

در مرحله بعد باید وایرشو (wire show) و وارنیش را وارد سیم کنید سپس ۱۵ میلی متر از قسمت لخت شده سیم ها را در هم بپیچانید. در این مرحله باید روی قسمت پیچ خورده، وایرشو کشیده شود و دو انتهای آن فشرده شود تا محکم شود و سپس وارنیش را روی وایرشو بکشید و به وسیله شعله ملایم، وارنیش را محکم کنید و با پیچیدن نوار چسب دور سیم ها کار را به اتمام برسانید.

دقت کنید که از سیم و کابل های آسیب دیده و چسب خورده استفاده نکنید چون مقاومت قسمت هایی از سیم که توسط نوار چسب به هم وصل شده اند در مقابل گرما پایین می آید و ممکن است در مقابل گرما منجر به آتش سوزی شود.

نکاتی که باید در کابل کشی کولر گازی به آنها دقت شود

در کابل کشی کولر گازی دقت کنید پنلی که در خارج ساختمان نصب می شود باید در هوای آزاد و در سایه باشد که هم بتواند حرارت و هوا راتبادل کند و هم علاوه بر کاهش میزان مصرف برق بتواند راندمان بهتری نیز داشته باشد.

طول لوله های مسی یا آلومینیومی که پنل خارجی و داخلی را به هم متصل می کند باید ۱۰-۲۲ متر باشدباید فیلترها را ماهیانه شستشو دهید تا راندمان کولر گازی بهتر شود و طول عمر کولر گازی افزایش یابد. در کابل کشی کولر گازی حتما از سیم ارت استفاده کنید.

در کابل کشی کولر گازی برای تخلیه قطرات آبی که از پنل داخلی خارج می شوند فضایی را در نظر بگیرید و در نهایت برای کابل کشی کولر گازی بهتر است از متخصصان این کار استفاده کنید تا هم برای شما خطری نداشته باشد و هم کولر گازی عمر مفیدتری داشته باشد.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

نظر دهید
میانگین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت لحظه ای