کابل فشار قوی xlpe و کاربرد آنها

xple

کابل فشار قوی xlpe نوعی پیشرفته از کابل ها است که با پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروز به بازار ارائه شده است. کابل های فشار قوی xlpe دارای کاربردها و مزایای فراوانی است که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

کابل های فشار قوی xlpe

کابل های فشار قوی که به کابل های ولتاژ بالا نیز معروف است همانطور که از اسم آنها پیدا است برای انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژ های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل ها با توجه به کاربردهای فراوانی که دارد ساختمان های متفاوتی دارد که مشخصات آنها وسیله یک سری علائم روی آن درج شده است. کابل های فشار قوی عمدتا در خدمات ساختمانی، به عنوان کابل ضد آتش، در مصارف زیر آبی، بر روی سینی ها و کانال ها کاربرد دارد.سیم و کابل ساختمانی وظیفه دارد که برق را در ساختمان تقسیم کند همچنین به دلیل اینکه کابل های فشار قوی xlpe در برابر گرما و حرارت هیچ گونه تغییری نمی کند و پلی اتلین بهترین خواص را در دمای اتاق از خود نشان می دهد از این کابل ها به عنوان کابل های ضد آتش نیز استفاده می کنند.

کابل فشار متوسط (XLPE) برای مصارف بیست کیلو ولت به بالا استفاده می شود که به کابل کراسلینک( Cross Link ) معروف است . به صورت مخفف XLPE نامیده می شود اما نکته قابل توجه در مورد این مخفف این است که حرفX نیز برگرفته شده از واژه یCross به معنای ضربدر است که در کنارL مخفف Cross Link است وPE مخفف پلی اتیلن است . در کل همانطور که گفته شد XLPE معرف کابل های فشار متوسط می باشد.

کابل های فشار متوسط از شش قسمت اصلی تشکیل شده اند:
۱- هادی کابل که الومینیوم یا مس است.
۲- لایه نیمه هادی که از جنس نوعی گرافیت است که وظیفه ی ان یکنواخت کردن میدان های الکتریکی است.
۳- عایق اصلی(XLPE)
۴- لایه ی نیمه هادی
۵- شیلد که وظیفه ی حذف اثرات مغناطیسی کابل در محیط اطراف وکمک به تشخیص سریع اتصالی توسط رله ها را دارد.
۶- پوسته یا غلاف(PVC)

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

تفاوت PVC و XLPE در کابل برق

  • بیشینه دمای کاری: ۷۰ درجه سلسیوس برای PVC؛ ۹۰ درجه برای XLPE
  • مقاومت در برابر رطوبت: نوع PVC عملکرد بهتری دارد
  • عملکرد در برابر شعله: PVC خود خاموش شونده؛ XLPE اشتعال پذیر
  • ولتاژ شکست (KV/mm در دمای ۲۰ درجه): ۲۵ برای PVC؛ ۵۰ برای XLPE
  • بدون هالوژن: PVC خیر؛ XLPE بله
  • عمر مفید: معمولا عمر XLPE طولانی تر است.
  • قیمت: معمولا کابل با عایق PVC ارزانتر است.

این موارد مهم ترین مشخصات این دو عایق می باشند. همین ویژگی ها موجب شده است از XLPE بیشتر در کابلهای فشار متوسط و قوی صرفا به عنوان عایق (نه روکش خارجی) استفاده گردد و سهم PVC در رده فشار ضعیف بیشتر باشد.

علت استفاده از کابل های فشارمتوسط xlpe

این نوع کابل ها به دلیل اینکه به صورت هوایی استفاده می شود بسیار به صرفه تر از کابل های زیر زمینی می باشد زیرا برای کندن زمین و راه اندازی کابل های زیرزمینی هزینه های زیادی باید صرف شود که از این رو این نوع کابل فشار قوی شدیداً مورد توجه قرار گرفته است؛ همچنین امنیت زیست محیطی این نوع سیم و کابل نیز از دیگر کابل ها بیشتر بوده و در ضمن از دیگر ویژگی کابل فشارمتوسط xlpe می توان به ضخامت کم آن، مفصل کوچک تر، نصب راحت تر، انقباظ و انبساط حرارتی و کاهش مواد عایقی به کار رفته اشاره کرد. از طرفی تمامی مواد به کار رفته در تولید کابل های فشار قوی و لوازم جانبی آن توسط iso  تائید شده است.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

نظر دهید
میانگین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت لحظه ای