کابل awg چیست ؟

awg

AWG یا همان واحد آمریکایی اندازه گیری سیم یک سیستم استاندارد می باشد که بر مبنای آن، کابل AWG و سیم های مختلفی می توانند تولید شوند. در واقع این کابل ها و سیم ها AWG با توجه به استاندارد AWG، ویژگی های مختلفی را دارند که می توان با توجه به شماره آنها، به مقایسه سریعتر بین سیم های AWG پرداخت.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

AWG چیست؟

همانطور که می دانید، کابل ها و سیم ها مجموعه ای هستند که می توانند به صورت سیم های مفتولی یا افشان باشند. AWG در واقع مخفف عبارت American Wire Gauge می باشد که برای اندازه ضخامت کابل ها یک واحد به شمار می آید. در واقع AWG یک سیستم استاندارد بین المللی و آمریکایی است که برای کابل ها سیم ها از سال ۱۸۵۷میلادی و برای اولین بار در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین می توان گفت که AWG  قطر و ضخامت کابل ها نیز می باشند. با این حال مقیاس اندازه گیری AWG اغلب برای انتقال اطلاعات و داده ها و اندازه گیری میزان انتقال آنها به کار می رود.

به طور کلی هر چقدر مقدار AWG بزرگتر باشد، ضخامت سیم کمتر است. همچنین به طور مثال AWG با مقدار N برای انتقال دیتا تا X متر را به راحتی انجام می دهد و یا کابلی با AWG که مقدار آن N-1 است، انتقال دهنده خوبی برای اطلاعات تا X-1 متر می باشد.  در تصویر زیر می توانید جدولی را مشاهده کنید که مجموعه ای از اندازه های AWG همراه با تبدیل آنها برای کابل AWG نشان داده شده است.

راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹

کابل AWG

سیم و کابل AWG در واقع سیم ها و کابل هایی هستند که متناسب با این استاندارد های بین المللی آمریکایی مطابقت دارند. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، کابل های AWG متناسب با مقیاس ها و اندازه های این سیستم سنجشی، ویژگی های مختلفی دارند. در واقع کابل AWG با شماره کوچکتر به معنای داشتن قطر بیشتر در کابل AWG است و بالعکس. برای صحت این ویژگی می توانید دو کابل cat.6 را که شماره های AWG آنها فرق دارند را مقایسه کنید.

از نکاتی که در مورد کابل AWG باید بدان اشاره کرد این که بهتر است برای سیم های برق از اعداد کابل AWG با اعداد کمتر (ضخامت بیشتر) و برای سیم ها و کابل هایی که حامل سیگنال می باشند، اعداد بزرگتری را انتخاب نمود. معمولا برای ساخت هریک از ۸ رشته سیم در کابل هایAWG  شبکه از سیم های مسی با اندازه های AWG23-24 استفاده می شود. 

از موضوعاتی که در مورد کابل ها و سیم های AWG می توان گفت، اینکه بر اساس استاندارد AWG، مقاومت الکتریکی در یک سیم آلومینیومی با سیم مسی ای که مقدار AWG آن دو شماره کوچکتر از سیم آلومینیومی است، از نظر مقاومت الکتریکی تقریبا با هم برابر هستند. کابل های AWG معمولا از اندازه های بیشتر از ۰۰۰۰ تا ۴۰ مطابق درجه ب ندی استاندارد AWG می توانند ساخته شوند. به طور کلی ما می توانیم در سیم ها و کابل های AWG  با مشاهده و مقایسه ی مقادیر، پی به میزان ضخامت یا همان قطر سیم، مقاومت سیم و خاصیت رسانایی آن پی ببریم.

همانطور که اشاره کردیم می توان گفت

  • عدد AWG با ضخامت کابل AWG رابطه ی عکس دارد.
  • عدد AWG با مقاومت رابطه مستقیم دارد.
  • عدد AWG با خاصیت رسانایی رابطه عکس دارد.
استاندارد AWG
استاندارد AWG
راه ارتباطی با ما:
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۸
۰۲۱۳۳۹۸۰۴۹۹
نظر دهید
میانگین نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاستعلام قیمت لحظه ای